UR & KLOCKOR / Väggur / Väggur 12275308
nr 1227 5308
Väggur
1940-tal, Alm, intarsia, 32x32
Kondition: slitage
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 7 januari 2019
kl 20:50:04
7/1 18:32:51
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor